2018 yılı sosyal medyada böyle geçti

Birbirinden dikkat çekici sonuçlar ortaya çıktı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Murat Kırık, yılın dijital istatistiklerini paylaştı.

Google’da en çok “Dünya Kupası” arandı

Futbolun 2018 yılına damgasını vurduğunu belirten Dijital İletişim Araştırmacısı Doç. Dr. Ali Murat Kırık; “Google arama motorunda küresel ölçekte en fazla aranan konu “World Cup” yani dünya kupası oldu. Onu İsveçli DJ Avicii takip etti. Rap dünyasının popüler isimlerinden aşırı dozda uyuşturucu nedeniyle hayatını kaybeden Mac Miller üçüncü, 2018 yılında hayatını kaybeden Marvel dünyasında pek çok sevilen karakterin oluşumuna imza atan Stan Lee dördüncü, yine bu yıl vizyona giren Fantastik/Bilim Kurgu filmi Black Panther beşinci sırada kendisine yer buldu.” dedi

Türkiye’de “dolar” zirveye çıktı

Türkiye’deki kullanıcıların Google’da en çok aradığı kelimenin “dolar” olduğunu ifade eden Doç. Dr. Kırık; Rahip Brunson krizinin bu neticenin ortaya çıkmasında büyük payının olduğunu belirtti. E Devlet soyağacı sorgulama hizmetinin de yine çok popüler aramalarda yer aldığını belirten Kırık; sırasıyla “Dünya Kupası”, “e-müfredat” ve “seçim sonuçları”nın Türkiye’de en çok aranan konular olduğunu aktardı. Genel aramalar listesinin son iki sırasında ‘Bedelli askerlik’ 6. sırada yer alırken, 7. sırada “Yeşil Uzaylı” bulundu.

Sen Anlat Karadeniz en çok aranan dizi, Mina Başaran en çok aranan kişi oldu

Google’da en çok aranan dizinin Nefes ve Tahir’in aşkının anlatıldığı “Sen Anlat Karadeniz” olduğunu aktaran Kırık; “Çukur”, “Ufak Tefek Cinayetler”, “Bir Zamanlar Çukurova”, “Erkenci Kuş”, “Jet Sosyete” ve “Avlu” isimli dizilerin sıralamada yer bulduğunu belirtti. İran’da düşen özel uçakta hayatını kaybeden iş adamı Hüseyin Başaran kızı Mina Başaran; Türkiye’de en çok aranan kişi oldu. Motor kazasında hayatını kaybeden ünlü oyuncu Arda Öziri, en çok aranan isimler kategorisinde ikinci sırada, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç üçüncü sırada, bu yıl hayatını kaybeden Mahmut Hoca lakaplı usta oyuncu Münir Özkul dördüncü sırada, İngiliz kulübü Everton’un, 27 milyon euroya Beşiktaş’tan transfer ettiği Cenk Tosun beşinci sırada yer aldı. Türkiye’de nasıl yapılacağı en çok araştırılan yemekler ise sırasıyla “ziron”, “mıhlama”, “tiramusu”,“pizza” ve “Brüksel lahanası” oldu.

Instagram’da Ariana Grande ve Cristiano Ronaldo kapıştı

Haziran ayında yaklaşık 1 milyar aktif kullanıcı sayısına ulaşan Instagram’da 2018 yılında takipçisini en çok arttıran kişi Amerikalı oyuncu Ariana Grande oldu. Aylık 4.154.520 kullanıcıyla zirvede kendisine yer bulan Grande’yi, Real Madrid’den Juventus’a transferi gerçekleşen ünlü futbolcu Cristiano Ronaldo takip etti. Ronaldo’nun aylık kullanıcı sayısındaki artış ise 2.272.209 oldu. 272.929.995 takipçiyle Instagram’in resmi hesabı yılı zirvede kapadı. Türkiye’de Nusr_et#Saltbae ise bu yıl da zirveyi bırakmadı. 545.647 aylık artışıyla bu yıl en çok takip edilen kişi oldu. Ünlü sanatçı Hadise ise aylık 346.207 takipçi artışıyla ikinci sırada yer aldı. Türkiye kategorisinde Mesut Özil ise 18.753.128 takipçisiyle 2018 yılında Instagram’da en çok takip edilen isim oldu. ABD’li reality show yıldızı Kylie Jenner’ın kızı Stormi’nin elini tuttuğu fotoğraf, 18 milyonun üzerinde beğeni alarak Instagram’da en çok beğeni alan görsel oldu.

Katy Perry ve Cem Yılmaz Twitter’a damga vurdu

Dünya geneli değerlendirildiği vakit ABD’li şarkıcı Katy Perry’nin 106.877.469 takipçiyle Twitter’ın zirvesinde yer aldığını belirten akademisyen Doç. Dr. Kırık, 104.806.631 takipçiyle Kanada doğumlu şarkıcı Justin Bieber’ın ikinci, 103.897.814 takipçiyle ABD’nin eski başkanı Barack Obama’nın üçüncü sırada yer aldığını aktardı. Türkiye’deki istatistikleri aktaran Kırık; Türkiye’de en fazla takip edilen hesabın ise 13.736.164 takipçiyle ünlü oyuncu Cem Yılmaz olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise 13.333.320 takipçi sayısıyla Yılmaz’ın hemen yanında yer aldı. İstanbul’un eski, Ankara’nın yeni valisi Vasip Şahin ise aylık 60.519 takipçi artışıyla dikkat çeken bir diğer isim oldu.

 

CANAN BEŞTAŞ