PUBG yasaklandı!

Özellikle mobil platformlar için yayınlandıktan sonra hatırı sayılır bir oyuncu kitlesine erişen yapım hakkında, geçtiğimiz gün önemli bir karar verildi. Nepal Şuç Birimi tarafından yapılan araştırma sonrası PUBG yasaklandı.

Peki ama neden? Nepal Suç Birimi bu oyunu neden yasakladı?

Birim, geçtiğimiz çarşamba günü ülkede bulunan bölge mahkemelerinden birisine kamu yararı davası açmıştı. Açılan bu dava akabinde oyuna her türlü platformdan erişim engellenmişti.

Birimin başında bulunan Dhiraj Pratap Singh konu hakkında yaptığı açıklamada, okullardan, okul idarelerinden ve ailelerden bu oyunla ilgili pek çok şikayet aldık. Şikayetler doğrultusunda psikiyatristler ile görüşme yaptık ve bu kararı aldık. Karar sonrası PUBG yasaklandı dedi.

Elbette bu yasağın şimdilik yalnızca Nepal’de geçerli olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Fakat PUBG’nin özellikle okul çağındaki çocuklar üzerinde olumsuz etkilere yol açabileceğini inkar edemeyiz. Oyunda her ne kadar yaş sınırlaması bulunsa da bu yaş sınırlamasını umursayan pek kimse yok. Yakında benzer haberler başka ülkelerde de alınabilir.