Smear testi hakkında doğru bilinen yanlış ölüm getiriyor!

Smear testiyle ilgili yaygın yanlış anlamalardan biri kadınları kanserin kucağına atıyor. Smear testi yaptıran kadınların yüzde 22’si, diğer kanser taramalarını yaptırmıyor. Smear testinin rahim ve yumurtalık kanseri gibi diğer kanser türlerine ilişkin de sonuç verdiğini düşünen kadınlar, yaşadıkları sağlık sorunlarını ciddiye almıyor. Uzmanlar ise smear testinin sadece rahim ağzı kanseri taraması olduğunu diğer kanser türleri ve hastalıklar için ayrıca test ve tanı süreçlerinin işletilmesi gerektiği konusunda uyarıyor. 

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre ülkede 5 milyon kadının her yıl yumurtalık kanserine yakalandığı düşünülüyor. Bu kadınların büyük bir kısmı ise temiz çıkan smear testi sonuçlarına güvendiğini söylüyor. Smear testi sonuçları temiz çıkan kadınlar kendileri yumurtalık ve rahim kanseri gibi diğer hastalıklara karşı da temiz sanıyor. 

BELİRTİLERİ CİDDİYE ALIN

Smear testi yaptırmış ve sonucu temiz dahi çıksa bu sizi jinekolojik kanserlere karşı tam olarak temiz olduğunuzu göstermez. Bu nedenle kadın hastalıklarıyla ilgili bir şikayet yaşadığınızda mutlaka uzmanlara görünün. 

SMEAR TESTİ ÜCRETSİZ YAPILIYOR

Smear testi rahim ağzı kanserinin erken teşhisi için yaygun kullanılan bir yöntem. 25-64 yaş arasıı tüm kadınları yılda bir kez rahim ağzı girişinden sürüntü alınarak taramadan geçmesi öneriliyor. Türkiye’de smear testleri aile hekimliklerinde dahi ücretsiz olarak yapılabiliyor.